Nominees and Winners 2013

The 2013 Brickenden Awards

Wolf Performance Hall
Monday, January 27, 2014
Hosted by Matt Loop and Jeff Werkmeister

Outstanding Comedy

  • Belles – Out of Sight Productions
  • Boeing Boeing – Theatre Western
  • Five Women Wearing the Same Dress – Pacheco Theatre
  • Rosencrantz and Guildenstern are Dead – Passionfool Theatre
  • Vigil – a missing link theatre company

Outstanding Lighting Design

  • Joe Recchia – Avenue Q (Original Kids Alumni)
  • Karl Goffin – Dream (Paradoxa Theatre Collective)
  • Rob Coles – A Christmas Carol (London Community Players)
  • Rob Coles – The Woman in Black (London Community Players)
  • Shannon Charnock – Bat Boy (Musical Theatre Productions)

Outstanding Sound Design

  • Andrew Rethazi and Rob Richardson – Oklahoma! (Musical Theatre Productions)
  • Dave Adler – Cabaret (Fuse Productions)
  • Joe Recchia – Avenue Q (Original Kids Alumni)
  • Randy Rektor and Alex Baerg – The Great Kooshog Lake Hollis McCauley Fishing Derby (a missing link theatre company)
  • Teighlor Thomson – Dream (Paradoxa Theatre Collective)

Outstanding Youth Drama

  • Flowers for Algernon – London District Christian Secondary School
  • Our Town – Original Kids Theatre Company
  • Picnic at Hanging Rock – Beal Drama
  • The Laramie Project – Original Kids Theatre Company
  • Twelfth Night – Sir Frederick Banting Secondary School

Outstanding Youth Musical

  • Grease – Original Kids Theatre Company
  • How to Succeed in Business Without Really Trying – Original Kids Theatre Company
  • Little Women – Original Kids Theatre Company
  • Monty Python’s Spamalot – Original Kids Theatre Company
  • Once on this Island – Beal Musical Theatre

Outstanding Set Design

  • David Long – A Christmas Carol (London Community Players)
  • Eric Bunnell – The Great Kooshog Lake Hollis McCauley Fishing Derby (a missing link theatre company)
  • Rachel Dotterman, Ryan Cole, and Sarah Vitali – Dream (Paradoxa Theatre Collective)
  • Stephen Mitchell – Five Women Wearing the Same Dress (Pacheco Theatre)
  • Tim Dawdy and Mark Mooney – The Woman in Black (London Community Players)

Outstanding Female Actor – Supporting Role

  • Alyson Nichols – Five Women Wearing the Same Dress
  • April Chappell – A Woman of No Importance
  • Deborah Mitchell – Cabaret
  • Jessica Ducharme – Dream
  • Lucy Williams – The Goddesses

Outstanding Original Script

  • Choose, but Choose Wisely – Jeff Culbert
  • Iago vs. Hamlet – Jayson McDonald
  • Red – Cornelia Hoogland
  • Screaming but Not – Eric Bernard
  • Swing Dance – Lynda Martens

Outstanding Costume Design

  • Becky Lenko and Kim McQuaig – Five Women Wearing the Same Dress (Pacheco Theatre)
  • Becky Lenko and Kim McQuaig – Oklahoma! (Musical Theatre Productions)
  • Kaitlyn Rietdyk – A Woman of No Importance (Empty Space Productions)
  • Rebecca Collins – Dream (Paradoxa Theatre Collective)
  • Whitney Bolam – Edward II (Empty Space Productions)

Outstanding Makeup

  • Carol Contant – A Christmas Carol (London Community Players)
  • Heather Heywood – Dream (Paradoxa Theatre Collective)
  • Janice Johnston – Metamorphoses (London Community Players)
  • Melanie Richards – Bat Boy (Musical Theatre Productions)
  • Whitney Bolam and Kaitlyn Rietdyk – Edward II (Empty Space Productions)

Chris Doty Award

  • Patricia Black

Outstanding Musical Production

  • Avenue Q – Original Kids Alumni
  • Bat Boy – Musical Theatre Productions
  • Cover Song – KEME Productions
  • Oklahoma! – Musical Theatre Productions
  • Zorba! – Musical Theatre Productions

Outstanding Male Actor – Supporting Role

  • Dale Hirlehey – Oklahoma!
  • Don Fleckser – Cabaret
  • Jordan Baldwin – God Sees Dog
  • Phil Johnston – Avenue Q
  • Sam Shoebottom – Cabaret

Outstanding Ensemble

  • Belles – Out of Sight Productions
  • Boeing Boeing – Theatre Western
  • Laughter on the 23rd Floor – London Community Players
  • My First Time – Simply Theatre
  • The Goddesses – Ride a Wild Horse

Outstanding Female Actor – Lead Role

  • Carol Robinson-Todd – Vigil
  • Cassandra Hodgins – Avenue Q
  • Julia Webb – The Great Kooshog Lake Hollis McCauley Fishing Derby
  • Martha Zimmerman – A Woman of No Importance
  • Sheryl Scott – The Downs

Outstanding Male Actor – Lead Role

  • Adam Zess – Bat Boy
  • Chris Kevill – Rosencrantz and Guildenstern are Dead
  • David Bogaert – A Christmas Carol
  • David Wasse – To Kill a Mockingbird
  • Tim Bourgard – Freud’s Last Session

Outstanding Director

  • Andrew Tribe – Avenue Q
  • John Gerry – To Kill a Mockingbird
  • Justin Quesnelle – Rosencrantz and Guildenstern are Dead
  • Mark Mooney – The Woman in Black
  • Rick Kish – The Great Kooshog Lake Hollis McCauley Fishing Derby

Outstanding Drama

  • A Woman of No Importance – Empty Space Productions
  • Dream – Paradoxa Theatre Collective
  • Freud’s Last Session – Theatre Parapraxis
  • The Woman in Black – London Community Players
  • To Kill a Mockingbird – London Community Players